fbpx Przejdź do treści

Blog

jajka blog catering Bez kategorii

20 maja 2020 | Brak komentarzy

Jajka – dlaczego należy wybierać 0 i 1 a wykluczyć 3


Aby przestrzegać zdrowej diety, konieczne jest czytanie etykiet i oznaczeń na produktach. Jednym z najbardziej skomplikowanych kodów wydaje się być ten na skorupce jajka lub wytłaczance. Informuje o jakości jaj i warunkach życia kur. W Unii Europejskiej składa się z liczby wskazującej na metodę chowu, dwuliterowego symbolu dla kraju pochodzenia oraz numeru rejestracyjnego kur niosek.

Dlaczego warto jeść jajka?

Jedno całe jajko zawiera aż 6 gramów białka oraz dziewięć niezbędnych aminokwasów- budulców białka- których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. W jajkach znajduje się mniej niż 5 gramów tłuszczu. Około 3 z nich to jednonienasycone i wielonienasycone tłuszcze. Są dobre dla serca i pomagają obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2 poprzez regulację poziomu insuliny. Jajka zawierają też niezbędne witaminy oaz minerały.

Jaja ekologiczne (klasa 0)
Kury mają dostęp do wolnego wybiegu. Są karmione paszą ekologiczną. Nie zawierają barwników syntetycznych ani dodatków. Rozporządzenia UE określają warunki hodowli. Na jeden metr kwadratowy może przypadać maksymalnie 6 kur. Stado może liczyć maksymalnie 3000 ptaków.

Jaja od kur z wolnego wybiegu (klasa 1)
Najczęściej hoduje się kury w pomieszczeniach zamkniętych połączonych z wolnym wybiegiem. Jednak to niekoniecznie oznacza, że mogą się swobodnie poruszać. Oprócz ziaren zbóż żywią się też owadami i dzikimi roślinami. Ptaki hodowane w tym systemie spędzają dzień na dworze. Nocą wracają do kurnika.

Jaja pochodzące z chowu ściółkowego (klasa 2)
Kury hodowane w tym systemie mogą swobodnie wędrować po budynku lub otwartej przestrzeni. Nie siedzą cały czas w klatce. Należy pamiętać, że ta etykieta nie oznacza, że ptaki mogą wychodzić na zewnątrz. Nie sugeruje też, ile miejsca mają do dyspozycji.

Jaja z chowu klatkowego (klasa 3)
Są to jajka najniższej jakości. Kury żyją w ciasnych klatkach i otrzymują pokarm syntetyczny. W 2012 roku ten rodzaj jaj został zakazany w Unii Europejskiej. Jednak producenci znaleźli na to rozwiązanie. Wprowadzili nieco większe klatki. Jednakże w krajach takich jak Austria i Szwajcaria ta metoda hodowli została całkowicie zakazana.
Nasza firma wybiera tylko jajka 0 i 1. Dlatego najlepiej wybrać nasz catering pudełkowy warszawa Zapraszamy!

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments